Lehkost, radost a smích v každém dni

publikováno: 3. 1. 2024
autor: Gábina Levá
Radost ze života

Lehkost, radost a smích v každém dni

Dlouhodobě se na nás valí nepřetržitý proud podnětů i informací a co si budeme povídat, radostné většinou nejsou. Být v obraze je fajn, ale zahlcení nikomu neprospěje. O strachu, stresu a úzkostech z přemíry negativních zpráv ani nemluvě. Berou nám energii i radost ze života, a to se nevyplatí podceňovat. A nejedná se jen o přijímané informace. Doba, v které žijeme, klade vysoké nároky na rychlost a výsledky, díky čemuž je stres na denním pořádku. Jedeme na autopilota a radost i lehkost se z našich životů vytrácí.

Pojďme si na začátek udělat malý radost-sken.

 1. Schválně kolik času denně trávíte v dobré náladě nebo s úsměvem na tváři?
 2. Dovolíte si rozchechtat se „na celé kolo“?
 3. Kdy naposledy jste se opravdu od srdce zasmáli?

 

Jste s výsledkem spokojeni? Pokud ano, gratulujeme k vašemu feel good životnímu naladění. Jestli jste si vyhodnotili, že se radujete málo, nebo si dokonce nemůžete vzpomenout na to, kdy naposledy jste se smáli, přijměte toto naše zamyšlení jako pozvánku začít si vědomě dopřávat porci smíchu a radosti co nejčastěji. Smích, radost, legrace, humor, příjemný pocit během dne totiž nejsou luxusní komodity k občasnému použití. Chceme-li zůstat zdraví, nezbytně potřebujeme, aby se radost stala součástí našeho každodenního života.

 

Co pro to můžete udělat?

 • Obklopte se lidmi, se kterými se cítíte dobře, vedle kterých můžete být zcela uvolnění a autentičtí. Svobodně se projevit je doslova elixírem života a přináší benefit pro všechny zúčastněné.
 • Udělejte si velmi pravdivou revizi svého současného každodenního života tzv: „tady a teď“. Co je skutečně vaše autentické a co děláte s pocitem „měla bych“, „musím“, „nesmím“…. Nebo dokonce ze strachu. Pozornost věnujte hlavně svým niterným přesvědčením (např.: na to nemám, už jsme stará/ý, říci „ne“ je neslušné a sobecké ….., která mohou cestu do radosti a dobrého životního pocitu silně blokovat.
 • Dopřávejte si pravidelné dávky ticha a samoty. Vědecké výzkumy uvádějí, že abychom zůstali duševně fit, potřebujeme denně v bdělém stavu minimálně 30 minut ticha.
 • Spontánní radost probouzí pobývání v přírodě. Rozhlédněte se, jak plují mraky po obloze, jak krásné scenérie dokáže příroda vykouzlit. Rozběhněte se bosky po louce nebo se ponořte do studené vody. Okamžitě pocítíte příliv radostných pocitů, a navíc stres i náročné emoce začnou rychle ustupovat.
 • Zkuste se pozvolna, krok za krokem na některé situace podívat z nadhledu a s větší lehkostí. Často se opravdu bereme zbytečně vážně, a to nám energii radosti odčerpává.
 • Není-li vám do smíchu, nevadí. Když je váš život právě v náročnější fázi, nestresujte se ještě tím, že musíte být happy. Netlačte se do ničeho, co necítíte, ani se nesnažte na sílu praktikovat laciné poučky typu: „vnímejte život jako hru“, „dívej se na svět dětskýma očima“, „bereš všechno moc vážně.“ Pro někoho možná mohou být tyto instantní rady občas přínosné, ale ve většině lidí spíše prohloubí pocit, že danou situaci vlastně nezvládají.
 • Zaměřujte pozornost na to, co právě vám dělá radost. Někdo má rád vtipy, humorné filmy nebo knihy, a někdo vůbec. I tady platí, že jsme naprosto jedineční a je to naprosto v pořádku. Vybírejte si zdroje smíchu plně v souladu s vaší autentičností.
 • A napadlo vás někdy udělat něco pro ostatní, co by rozpoutalo vlnu radosti? Rozhodně to nemusí být žádná veliká akce, často stačí spíše zajímavý nápad. Nechte rozlétnout svou fantazii a jsem si jistá, že brzy na něco přijdete.
 • A můj osobní top recept na skvělý a radostný pocit ze života? Tanec v jakékoliv podobě a formě. Přes 10 let jsem vedla taneční skupinu, kde tancovali i neslyšící lidé. Nedovedete si představit kolik legrace jsme si užili a nepotřebovali jsme k tomu dokonce ani slova. Teď se znovu více navracím k intuitivnímu a scénickému tanci. Je nesmírně léčivý, doslova osvobozuje nejen naše tělo, ale i duši. Probouzí energii do života a kreativitu, kterou pak zúročím úplně v každé oblasti svého života. Žít tancem pro mě znamená žít živý život.

Věřím, že smíchem a veselým srdcem můžeme skutečně léčit nejen sebe, ale i celý svět. Tak směle do toho 😊

Za Feel Good tým

Gábina Levá

A to ještě není všechno! K úvahám nad smíchem a životní radostí jsem dnes pozvala i své Feel Good kolegyně. A tady jsou jejich osobní tipy na život v radosti:

 

Pořídili jsme si whippetí slečnu. Trochu jsem se bála, že mi akorát přibydou starosti a povinnosti. Nikdy jsem nebyla pejskař, a tak jen zírám, jak často se s ní směji, když lítá po zahradě nebo na procházkách s jinými pejsky. Když jí cvičíme, aby uměla přeskočit překážku a ona ji prostě jen hrdě podejde. Když ráno olíže radostí půlku rodiny, prostě jen tak – z lásky a radosti z nového dne a že nás zase vidí. Vždy mi připomene, jak zásadní je užít každý moment s chutí do života a že hravost patří do života i dospělých lidí.

Kupu smíchu všem nejen v roce 2024 přeje,

Markéta Černá

 

Před necelým rokem se kamarádce narodil syn. Když jsem se jí ptala, jak to zvládají, řekla mi, že si mateřství doslova užívá. Přistihla jsem se, že místo toho, abych jí to přála, cítila jsem se smutná. Smutná proto, že můj začátek mateřství takto růžový nebyl. Spíš naopak. Zkoumala jsem tedy proč to je a mimo jiné jsem zjistila, že se řadou věcí stresuji naprosto zbytečně. A stejně tak, že mám řadu omezujících vzorců, a proto místo abych se uvolnila a věci si užívala, prožívala jsem stres. Od té doby se vědomě zaměřuji na to, abych byla uvolněnější a klidnější, a pokud přijdou příjemné emoce, doslova se v nich vykoupu. A když přijdou emoce nepříjemné, učím se je přijmout a s vědomím, že zase přejdou a vědomě je prožít. Pokud náš život není jako z pohádky, nemusíme si hned jako cíl dávat „radost ze života“, ale stačí začít s cílem „navracet do svého života klid“.

I Vám přeji, aby se Vám dařilo brát život s větší lehkostí 😉

Edita