Ing. Vítek Oram

 

Jsem narozen ve znamení vah v roce 1962. Možná proto mě oslovují rovnovážné a harmonizační asány? S jógou jsem se poprvé setkal v Praze při studiu na VŠCHT a byl to zásah! Vůbec jsem nevěděl, co to znamená se uvolnit! A téma uvolnění těla i mysli mě provází i po 35-ti letech. V józe nacházím stále něco nového, třeba tu těsnost propojení těla a mysli, vždyť v pozicích cvičíme svou mysl a spinální výdrže uvolňují a pročišťují nejen páteř, ale i naše životní postoje.

Moje životní milníky: narození prvních dvou dětí, od 1991 práce v korporátu, buddhistické meditace týdenní Dathun, intenzivní praxe Kriyá jógy 1,5 roku a následně první cesta do Indie za učitelem v Mysore (dattapeetham.com). Pak několik poutí do Indie jako průvodce, sever i jih, 2x Gangothri a Gómukh. Rozvod a narození dalších dvou dětí.

A začala mi „kariéra“ se kterou jsem původně nepočítal, stal jsem se cvičitelem jógy. Cvičím několikrát týdně. Propojujeme tělo, mysl i dech a cvičíme spíše klidnější styl zaměřený na páteř a vnímání energií.

Skvělým doplňkem k „rozumnému“ životu je pro mě hudba. Oslovily mě alikvotní zpěvy, různé nástroje (tampoora, gong, šruti box, tibet. mísy) a především mantry. Díky nim lze dosáhnout rozpouštění myšlenek a propojení se s intuicí. S kamarádem máme kapelu „Za hranicemi Ticha“ a tam se nám taková synergie daří.

Mojí životní moudrostí je nespěchat. Nedělat v životě moc prudké zatáčky a pokud přece, tak velmi pomalu. Mít pokoru, vědomí Sebe i odvahu. Pokora dává klid a přijetí. Vědomí Sebe se buduje postupně pozorováním svého osudu, svých darů a jejich rozvíjením. A odvahu je trochu potřeba mít v povaze, ale jistě se dá i trénovat tím, že vědomě rozpouštím svůj strach. K tomu mi pomáhá víra, studium knih, prožitky na seminářích a životní učitelé: Jiřík Mazánek – jóga, zpěv, mantry. Swamiji Mysore – duchovní opora. MUDr. Machander a vipassaná meditace. Pallavi a kriya joga. Žena a žena a ženy… Mark Dzirasa a jeho spirit kempy. A jóga, ta nevyčerpatelná studnice. Dopřál jsem si týden ve tmě, několik holotropních dýchání, pouť do Santiaga dC a Assisi a taky chováme kravičku a slepice… Cítím vděčnost životu za vše a vnímám se součástí této hojnosti, kterou rád sdílím s ostatními.