Dnes vám přinášíme další nádherné téma, které pokud se mu rozhodnete dát pozornost, může velmi výrazným způsobem zvýšit kvalitu vašeho života.
Téma, které se týká nás všech a setkáváme se s ním doslova každý den, tedy spíše každou noc.
Spánek je jedním z klíčových aspektů našeho zdraví i psychické pohody. Ovlivňuje to, jak se cítíme, jaká je úroveň naší energie i odolnosti i to, jak jsme schopni se v životě rozvíjet a posouvat.
Spánek není ztrátou času
Nedostatek spánku prokazatelně ničí imunitní systém. Vede k hormonální nerovnováze i k narušení hladiny cukrů. Výrazně zvyšuje pravděpodobnost onemocnění nachlazením nebo virózou. Negativně ovlivňuje naší mentální kondici, dlouhodobě může vést až k výrazným psychickým potížím.
Už z těchto pár základních informací je zřejmé, že bez kvalitního spánku se opravdu neobejdeme. Závisí na něm naše fyzické i psychické zdraví a úroveň životní energie. Pokud se dlouhodobě dobře nevyspíme, nemáme chuť naplno žít ani pracovat.
Špatný spánek výrazně snižuje také schopnost kreativity. Přetrvávající potíže se spánkem navíc vedou k fungování v tzv. autopilotním režimu Což je prvním krokem k vyhoření.
Spánek z pohledu statistik
Až 75% lidí se po probuzení cítí unavených.
Až 50% lidí trpí nedostatkem spánku.
Patříte vy nebo někdo z vašeho okolí do této skupiny? Pokud je odpověď ano, na dalších řádcích vám prozradím, jaké efektivní změny můžete udělat prakticky ihned.
Jaká je kvalita vašeho spánku?
Jako první zmíníme vědomou pozornost. Je klíčem ke změnám, které přinesou pozitivní výsledky.
Zastavte se na chvíli a uvědomte si:
- Jaká je délka vašeho spánku?
- Jak se po probuzení cítíte?
- Jak se vám usíná?
- Budíte se během noci?
Naprostá většina dospělých lidí potřebuje pro regeneraci spánek v délce 7-9hodin. Děti a dospívající ještě více. Počet hodin ale sám o sobě kvalitní odpočinek nezajistí. Důležité je, aby se náš systém během spánku skutečně hluboce regeneroval. Tento proces může narušovat to, čemu říkáme „nespavost“.
Jaké jsou příznaky nespavosti?
- Problémy s usínáním
- Probuzení se krátce po usnutí
- Krátká doba spánku
- Špatná kvalita spánku
- Myšlenky, které nám „nedají spát“
- Únava po probuzení
Tyto symptomy už jsou varovnými signály, že náš organismus se díky nedostatečnému odpočinku dostává do přetížení a tím se snižuje jeho odolnost a obranyschopnost. Zvyšuje se míra stresu a jako upozornění nám naše tělo posílá zprávy ve formě nepříjemných emocí. Kterým bohužel často pozornost nevěnujeme.
Toto je nejvyšší čas zpozornět, uvědomit si co a proč se děje a udělat konkrétní kroky ke zlepšení.
Spánková hygiena aneb co podpoří kvalitní odpočinek?
- Eliminujte modré světlo: Modré světlo z monitorů a displejů působí na náš organismus aktivačně. Doslova dává naším biologickým procesům informaci „je čas pro aktivitu“ což je přesný opak toho, co před usnutím potřebujeme.
- Před spaním se věnujte klidné relaxační činnosti.
- Nesportujte těsně před spaním, ale mějte dostatečné množství pohybu přes den.
- Dobře vyvětrejte místnost s optimální teplotou kolem 19°C.
- Ticho a tma.
- Uléhejte a vstávejte přibližně ve stejnou dobu.
- Nechoďte spát během dne, povolený je pouze cca 30minutový poobědový „šlofíček“. Ale jen v případě, že vám osobně vyhovuje. Někteří lidé se po něm mohou cítit ještě více unavení a nedaří se jim „nastartovat se“.
- Nepijte povzbuzující nápoje před spaním, a i přes den je omezte. Myšleny jsou: káva, energetické nápoje, černý či zelený čaj, kola, kakao.
- Nepijte alkohol ani nekuřte.
- Nepijte příliš těsně před spaním větší množství tekutin.
- Nejezte před spaním těžká a sladká jídla. Nejezte ani v noci.
- Odstraňte veškeré rušivé předměty z místnosti, kde spíte, ideálně i TV, monitory a zrcadla.
- Vytvořte si z ložnice krásný a bezpečný prostor.
- Minimalizujte počet věcí v ložnici.
- Interiér vybavte přírodními materiály, klidnými barvami a přírodními vůněmi.
- Prociťte vděčnost před usnutím i po probuzení.
- Ráno se vystavte paprskům vycházejícího slunce.
Zklidňující čaj před usnutím
Na podporu usínání i zklidnění před spaním jsou výborné čaje nebo extrakty z rostlin např. meduňka, levandule, kozlík, mučenka, třezalka, chmel, v různých kombinacích. Třezalku vynechte v případě, že užíváte psychofarmaka. Kvalitu spánku můžete podpořit i aromaterapií, ať už ve formě jemné masáže oleji s klid navozující esencí nebo pomocí aromalampy.
Co se děje během spánku?
Pro ty, kdo chtějí ještě více nahlédnout do spánkového procesu přidáváme pár informací o tom, co se vlastně děje, když spíme, tzv. FYZIOLOGII SPÁNKU (zdroj: IKEM)
Po usnutí se nejprve objeví synchronní spánek (NREM), který je několikrát za noc přerušován paradoxním spánkem (REM – Rapid Eye Movement). Tyto dvě fáze spánku se cyklicky střídají v intervalu 90 – 120 minut. U dospělých osob vypadá takto:
Přejeme vám všem dny i noci ve feel good naladění a na úplný závěr přidáváme ještě jednu důležitou zprávu pro všechny se sklonem k workoholismu a perfekcionismu.
Absence nebo nedostatek spánku není důvodem k obdivu a potlesku za výkonnost. 😉
Podpořte zdraví a psychickou kondici vašich zaměstnanců. Zorganizujte aktivity, které inspirují k péči o sebe a převzetí zodpovědnosti za své zdraví i psychickou pohodu – více zde.
Dobrou noc a krásné sny přeje celý Feel Good tým
Další články na téma ZDRAVÍ najdete zde.