Den otců jako prostor k zamyšlení a růstu
Pojďme se dnes společně podívat, jaké podněty k zamyšlení může tento svátek přinést do života doslova každého z nás.
Den otců vznikl jako reakce na Den matek.
První oficiální Den otců se slavil už v roce 1910 ve státě Washington. Jeho zavedení iniciovala Sonora Smart Dodd, která chtěla ocenit svého otce, válečného veterána, který sám vychoval 6 dětí. V České republice se dnes ještě více slaví Den Matek, Den otců se připomíná zatím spíše okrajově, ale jeho obliba roste. Většina zemí včetně České republiky jej slaví třetí neděli v červnu. Letos tak připadá Den otců na 15. června.
Den otců je krásná příležitost poděkovat tátům, dědečkům, nevlastním i duchovním otcům za jejich roli v našich životech a vyjádřit tak vděčnost, úctu a lásku ke zdravým mužským vzorům. Zároveň nabízí příležitost uvědomit si, jak osobně vnímáme roli otců ve svých životech. A pravdivě si odpovědět na to, zda si z dětství neneseme do dospělosti vnitřní zranění či nefunkční přesvědčení, která nás limitují a omezují ve vytváření zdravých osobních i pracovních vztahů. Integrace zralého mužského aspektu (u muže, a vnitřního muže u ženy) patří k jednomu z nejdůležitějších aspektů na cestě k osobnostní zralosti.
Den otců se dá oslavit různými způsoby. V dnešní době, pro kterou je základním znakem nedostatek času, se zdá, že tou nejhodnotnější oslavou mohou být společně strávené okamžiky a věnovaná pozornost. V případě, že váš otec už nežije, neznáte jej nebo není možné se s ním spojit, věnujte mu pár láskyplných vzpomínek a myšlenek. To může být někdy i velmi bolestné nebo se dokonce zdát nemožné. Tady může pomoci alespoň malá chvilka vděčnosti za váš život. Bez vašeho otce byste nebyli na světě a ať byl jakýkoli, za toto je vždy možné vděčnost procítit.
A jak mohou smysluplně oslavit svátek samotní tatínci?
Uvědoměním si nesmírné hodnoty a zodpovědnosti své role. Samozřejmě nejen otcové, ale rodiče obecně. Psychologové čím dál více zdůrazňují význam aktivní role otců pro vývoj dítěte, emocionálně i sociálně.
Být otcem dnes opravdu není jen o přinášení výplaty
Zatímco dřív bylo hlavní, aby otec „uživil rodinu“, dnes se od něj očekává mnohem víc. Má být pevnou oporou, ale i něžným tatínkem, má se zapojovat do výchovy dětí, zvládat být dobrým partnerem i milencem a umět si poradit s domácností. Má být silný vnitřně i fyzicky, ale i otevřený, praktický a zároveň emočně dostupný. V některých případech, jako při sdílené péči, má dokonce zvládat částečně i roli mámy. Být jak autoritou, tak pečující náručí. Nutno dodat, že toto vše naopak platí též pro maminky v takové situaci a tato dvojrole je vždy nesmírně náročná.
Kombinace rolí nás ale během dětství a dospívání nikdo neučí. V reálném životě pak není z čeho vycházet. Většinou jsou lidé zaskočeni intenzitou nároků a výzev v takové situaci. Muži mnohdy čelí těmto očekáváním mlčky. Tlak neprojevují navenek, drží ho většinou v sobě. Jenže nevyjádřený tlak nikam nemizí. Ukládá se v těle, nepříznivě ovlivňuje psychiku. Projeví se jako podrážděnost, únava, později může přejít až v onemocnění. Zároveň většinou přichází i odcizení v partnerství, mnohdy vyčerpání či vyhoření nebo naopak projevy agrese ze zoufalství a pocitu bezmoci. Stupňující se potíže vedou často až k rozpadu rodiny.
Je načase ocenit otce, a to nejen jednou v roce. Ne jako neomylné hrdiny, ale jako lidi, kteří nesou zodpovědnost a zároveň se snaží neztratit sami sebe. Vědět, že být dobrým tátou neznamená být dokonalý. Znamená to být dostupný fyzicky i emočně nejen pro druhé, ale pozorností i pro sebe. Dovolit si být i zranitelný a umět požádat o pomoc. Pak zůstane síla na to být oporou a v integritě.
Materiální zajištění je až daleko za těmito aspekty. Být otcem (rodičem) znamená v první řadě skutečně dospět. Tedy převzít plnou zodpovědnost za veškeré kroky a činy ve svém životě. Uvědomit si, že děti od nás rodičů potřebují primárně dostávat lásku bez podmínek a vědomou pozornost. Zažívat s námi pocit bezpečí ať už se jedná o jakoukoli nelehkou životní situaci, například rozvod nebo rozchod rodičů. V tomto momentě se často pod vlivem bolesti a silných nepříjemných emocí rodiče dostanou do prostoru boje právě skrze své děti, a to je situace destruktivní pro všechny zúčastněné.
Na závěr se pojďme podívat na to, co může otec pro sebe udělat, aby zvládal nároky dnešní doby?
· Komunikovat o své situaci, říct si o pomoc, nebát se mluvit s partnerkou, kamarády, nebo terapeutem. Sdílení není slabost, je to odvaha.
· Dovolit si selhat. Nesnažit se dělat všechno perfektně. Je v pořádku něco odložit, nechat být, nedokončit. Děti nepotřebují superhrdinu, ale přítomného a lidského tátu.
· Pečovat o své zdraví a psychickou pohodu. Spánek, pohyb, čas o samotě, smysluplná práce, koníčky, které nejsou luxus, jsou základem psychické odolnosti.
· Nastavit si své vlastní hodnoty související s rolí muže jako otce. Co znamená být mužem, otcem, partnerem? Jasné vydefinování přinese nejen pocit svobody, ale i zdravé hrdosti.
Děkujeme vám všem otcům nejen v den svátku. Za odvahu, sílu, rozhodnost, vnitřní stabilitu a niterný klid. Přejeme nejen energii pro druhé, ale i laskavost pro sebe.
Přečtěte si další články na téma Dny zdraví si přečtěte zde.
Zpět na hlavní stránku tudy.