Microsoft v Japonsku zavedl třídenní víkend. Produktivita stoupla o 40%.

Společnost zveřejnila výsledky studie „Work-Life Choice Challenge 2019 Summer“ za měsíc srpen, kdy měli zaměstnanci volné pátky.

Produktivita práce v japonském Microsoftu vzrostla téměř o 40% díky iniciativě dát všem zaměstnancům třídenní víkend po celý měsíc. Součástí tohoto programu bylo 5 volných pátků, za které 2300 zaměstnanců dostalo zaplaceno.
Výsledkem byl masivní, 39,9% vzestup produktivity během tohoto období. Microsoft dospěl k tomuto číslu vydělením svého obratu celkovým počtem zaměstnanců. Výsledky navíc ukázaly, že zaměstnanci měli větší motivaci skutečně si vybírat své placené volno.

Tento test neměl vliv pouze na výstup.
Ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku se snížila spotřeba elektřiny o 23%, zatímco počet vytištěných stran klesl téměř o 60%. V návaznosti na relativně úspěšný letní test se nyní Microsoft chystá realizovat „zimní“ verzi. A jako vítané zjištění se jeví také pokles počtu tzv. „face-to-face“ jednání.

Výsledky jsou novým začátkem pro zemi, která čelí fenoménu přepracování v takovém rozsahu, že si pro něj vytvořila i vlastní termín: karoshi.

Karoshi v překladu znamená „smrt z přepracování“. V roce 2017 v Japonsku zemřelo nebo spáchalo sebevraždu oficiálně 190 lidí v důsledku karoshi.

Makoto Iwahashi pracuje pro japonskou neziskovku POSSE. Říká, že od zatímco v roce 2006 volalo na jejich hotlinku jen pár tisíc lidí, v letošním roce už to bylo 5000. Jedním z hlavních problémů, které lidé řeší, je přepracování.
Smrt čtyřiadvacetileté Matsuri Takahashi v roce 2015 donutila japonskou vládu k zavedení nových pracovních zákonů. Matsuri si vzala život na Vánoce. Poslední měsíc svého života pracovala více než 100 hodin přesčas.
V červenci 2018 Japonsko vydalo legislativu, která omezuje přesčasy na maximálně 100 hodin za měsíc. Přesto je to stále o 20 hodin více, než sama vláda považuje za bezpečné pro zabránění „karoshi“, a pro lidi to neznamená žádnou reálnou změnu.

Přepracování může mít také významný dopad na vztahy. Výzkum upozornil na to, že japonská populace, která stárne a zmenšuje se, je dále oslabována prostě tím, že mladí lidé nemají rande ani sex.

no sex japanese

Národní studie porodnosti z roku 2015 zjistila, že 44% neprovdaných žen a 42% svobodných mužů přiznalo, že ještě neměli pohlavní styk. Někteří mladí zaměstnanci vysvětlují, že na rande jenoduše nemají čas, protože den nemá dost hodin…

Experiment s přidáním volného času zaměstnancům se Microsoftu vyplatil.

Další výzvou pro prozíravé HR manažery je umožnit zaměstnancům využít volné dny k vyzkoušení nových technik z oblasti osobní rovnováhy. Znovunalezená energie a pocit celkové harmonie pak má ten správný „multiplikační“ efekt, který ocení zaměstnanci a pocítí i jejich zaměstnavatelé.

Zdroj: The Feed