Otužování: Nový fenomén v Česku – začněte právě nyní

publikováno: 27. 8. 2021
autor: Marketa

Otužování: Nový fenomén v Česku – začněte právě nyní

Sociální sítě několik měsíců plnily fotografie nahých těl v ledových řekách, rybnících nebo v kádích po okraj naplněných ledem. Důvod byl prostý, Češi chtěli být fit i přes zavřené plavecké bazény a sauny a hojně začali holdovat otužování. Podívejte se na výsledky průzkumu, které odhalují, co za touto blahodárnou aktivitou hledají. Třeba vás inspirují k tomu, že právě konec léta využijete k zahájení pomalého přivykání na studenou vodu.

 

Žádná rýma, záda bez bolesti, zlepšení srdeční činnosti a hlavně stále dobrá nálada. To jsou jen některé z mnoha účinků otužování, které je mezi Čechy v posledních letech stále oblíbenější. Průzkum proběhl pod taktovkou projektu Feel Good Company CZ, který se dlouhodobě zaměřuje na dobrou psychickou i fyzickou kondici zaměstnanců českých firem – tzv. “job wellbeing”, a výsledky mile překvapí.

V ochlazeném těle zdravý duch 

Největším přínosem otužování je podle průzkumu snížení četnosti respiračních onemocnění, které si pochvaluje až 64 % dotázaných otužilců. Dalším argumentem, proč své tělo vystavovat nekřesťansky studeným teplotám, je rychlejší zotavování z nemocí nebo snížení bolesti zad, kloubů a zlepšení artritidy. “Otužováním se zvyšuje hladina leukocytů (bílých krvinek) a cytokinů (proteinů důležitých při imunitní odpovědi) v krvi. Tím se zrychluje a zdokonaluje obranná reakce na cizorodé látky, což má pozitivní dopad na celkovou imunitu člověka,” vysvětluje prospěšnost otužování Markéta Černá, zakladatelka projektu Feel Good Company.

Takřka čtvrtině lidí se po pravidelném otužování dále upravil krevní tlak a naprosto zmizela migréna. Zmiňované bylo i rychlejší hojení po úrazech, zlepšení srdečních nemocí, snížení četnosti zánětů močových cest a zlepšení alergických reakcí a senné rýmy. V neposlední řadě otužování pomohlo v řešení dlouhodobé vážné nemoci, jako je například rakovina či různá autoimunitní onemocnění. V několika komentářích se také objevil efekt na kvalitnější spánek, teplejší končetiny i zlepšení erekce a sexuality.

Mrazivě dobrá nálada, která nemizí

Ještě větší dopad se však ukázal v psychice otužovaných. 85 % lidem se okamžitě po ochlazení zlepší nálada, která u více než poloviny dotázaných zůstává dlouhodobě. Studená voda totiž kromě vědomého vyplavení stresových hormonů vypouští do těla i dopamin a serotonin, hormony dobré nálady. Celkové posílení ducha i těla se pak projevuje ve větší odvaze dělat ve svém životě změny a důležitá rozhodnutí. Skoro polovina lidí potvrdila, že jim otužování zvýšilo sebevědomí. “Tím, že překonáváme práh stresu vědomě a po krocích, tak s každým úspěšným krokem získáváme na zdravé sebejistotě. Dýchání, kterým se naučíte řídit své emoce během ponoru do studené vody či bez oblečení v mrazu, se hodí v jakékoliv jiné náročné či emocionální situaci,” doplňuje Markéta Černá.

20 % otužilců se díky tomuto koníčku dostalo z duševních problémů, mezi které patřily deprese, úzkosti či neurózy. Na pětinu dotázaných lidí pak otužování zafungovalo stejně dobře jako kurz stress managementu.

Po koupeli viditelně krásnější

Ženy jistě zaujme efekt otužování na kůži a pleť. Více než polovina respondentů vnímá, že mají po koupelích daleko pevnější pokožku, dalším se výrazně zlepšila celulitida. Prokrvení kůže má co dočinění i s barvou, kůže působí daleko zdravěji. Stahování a roztahování žilního řečiště během otužování léčí jak křečové žíly, tak řeší i kosmetické problémy s metličkami na kůži, které se jinak odstraňují pouze chirurgickým zákrokem. Pravidelný trénink žil se pak projevuje i na jejich pevnosti a otužilcům se pak nedělají modřiny. Celkovou imunitu těla i kůže posílenou otužováním dokládá i vymizení ekzému či kopřivky.

 

Odhodit strach, nadechnout se a začít

Jak je vidět, otužování pomáhá téměř na všechno. Ale jak s ním začít?

Na prvním místě je důležité odhodlání a překonání prvotního strachu ze studené vody. “Je to jen o tom udělat rozhodnutí. Není potřeba skočit hned napoprvé po hlavě do zamrzlého rybníka, ale může se na tom pracovat postupně krůček po krůčku. Třeba při ranní sprše každý den otočit kohoutek z teplé na opačnou stranu nebo si zkusit na okamžik stoupnout do horského potůčku či v zimě naboso do sněhu. Rada mnoha otužilců je, prostě se po létě nepřestat koupat ve venkovních vodách. Velice důležitá je při tom práce s dechem, který v ledových momentech výrazně pomáhá zklidnit třes těla. Později si pak totiž uvědomíte, že strach ze studené vody byl horší než realita,” uzavírá Markéta Černá, která díky průzkumu také zjistila, že ponoření do studené vody v přírodě bylo pro mnohé daleko snesitelnější než studená sprcha.

Dost možná i proto, že se k otužilci velice často přidala rodina, přátelé nebo kolegové z práce. A o tom to také je.