Saunování pro posílení psychické odolnosti a imunity

publikováno: 24. 10. 2022
autor: Gábina Levá

Saunování pro posílení psychické odolnosti a imunity

Feel Good inspirace nejen pro chladné dny

Víte, že saunování prospívá nejen v zimních měsících? Je skvělou prevencí proti virovým onemocněním, ale velmi blahodárně působí také na naši psychiku.

Na saunu totiž reaguje i mozek, který si teplo pořádně užívá 😊

Krátkodobé výrazné zvýšení teploty uvede mozek do stavu neurogeneze, procesu, při kterém vznikají nové mozkové buňky. Tento jev je doprovázený nárůstem hladiny neropinefrinu, neurotransmiteru zvyšujícího soustředění a pozornost, a prolaktinu, který oživuje nervová vlákna. Výsledkem je zvýšená mentální kapacita a schopnost lépe se učit novým věcem.

 

Sauna zlepšuje náladu a mírní bolest.

Zvýšená teplota těla má za následek vyplavování endorfinu. Tento hormon nejenže navodí dobrou náladu, ale výrazně tlumí také bolest. Jedná se o přirozené analgosedativum, které zklidňuje rozbouřenou mysl a navozuje pocit relaxace. Tento proces a skutečnost, že sauny jsou klidná a tichá místa, vytváří prostředí pro obnovu duševní vyrovnanosti a výrazné zmírnění stresu.

Je vědecky prokázáno, že stoupající teplota těla zvyšuje také hladinu serotoninu – hormonu štěstí.

Krom toho saunování zvyšuje i hladinu růstového hormonu.

Saunování prokazatelně zlepšuje naši imunitu. Rozehřátí a následné rychlé ochlazení nastartuje v našem tělem biologické procesy, které nám dobře slouží jako prevence nemocí. Zrychlí se krevní oběh, buňky distribuují více kyslíku, imunitní systém se aktivuje a zvyšuje tvorbu bílých krvinek, které jsou v těle zodpovědné za boj s viry, infekcemi a patogeny.

Sauna příznivě působí i na redukci váhy a během pobytu v sauně se v těle snižuje hladina škodlivého cholesterolu. Po saunování je náš organismus tak nastartovaný, že spaluje kalorie ještě několik hodin poté.

Zvýšením teploty se v těle spouští i přirozený proces hojení.

Saunování podporuje také regeneraci poškozených nebo přetížených svalů. Vědecké studie ukazují, že k pozitivním účinkům dochází už za pouhých 10 minut. Sauna tak skvěle připraví naše svaly na novou zátěž.

Po saunové proceduře zpravidla rychle zchladíme tělo ve studené vodě. Většina z nás však nemá ani zdání, jak hluboké pozitivní důsledky to má. Vystavení těla takovému druhu krátkodobého stresu zvyšuje hladinu endogenních detoxifikačních enzymů a růstového hormonu. Ten je zodpovědný za růst, produkci nových buněk a jejich obnovování, tedy za celkovou kondici těla.

Navíc terapie horkem doslova trénuje naše srdce, které díky tomu pracuje efektivněji a zůstává vitální.

Saunování velmi pozitivně ovlivňuje naši pleť. Ta se díky intenzivnímu pocení dokonale vyčistí, zlepší se její prokrvení i hydratace.

 

A na závěr zdravotní výhody saunování, o kterých jste možná neměli tušení.

Během průměrného klasického saunování složeného ze třech navazujících cyklů vypotíme asi 0,5 l tekutin, nicméně se naše tělo zbaví tolika škodlivin, kolik vyprodukují naše ledviny za jeden celý den.

Saunování je zároveň nesmírně efektivní způsob, jak zbavit náš organismus těžkých kovů.

Uvede tělo do stavu detoxikace. Působením vysokých, avšak pro náš systém snesitelných teplot, sauna prohřeje tělo na teplotu, která stimuluje miliony potních žláz a okamžitě spouští očistný proces. Pot je tvořen převážně z vody, ale nese s sebou i drobné, ale rozhodně nezanedbatelné množství kovů, jako je nikl, olovo, měď, rtuť a zároveň velké množství chemikálií.

Všechny benefity si udržíme dlouhodobě, pokud budeme saunu navštěvovat pravidelně

Radost ze saunování Vám přeje náš Feel Good Tým