Říjen 2021

Termín: 2.3. 2022 od 14 hod. online

Protiprávní a neetické chování do zdravé firemní kultury nepatří

Zákonná povinnost

Od 31. března 2022 musí všechny společnosti a organizace s více jak 25 zaměstnanci povinné zavést systém oznámení, tzv. Whistleblowing.

Při porušení této zákonné povinnosti hrozí organizaci pokuta do výše milionu korun nebo 5 % z čistého obratu.

 

Oznámení není udávání, ale podpora zdravé firemní kultury

Protiprávní nebo neetické jednání.

Děje se, ale velmi často se o něm mlčí, protože většina zaměstnanců má strach na podobné praktiky upozornit. Obávají se msty ze strany nadřízených nebo kolegů. Velká část zaměstnanců navíc považuje upozornění za donášení a nemalá část lidí je k toxickému chování prostě lhostejná nebo očekává, že situaci bude řešit někdo jiný.

Až 50% zaměstnanců, kteří jsou svědky neetického či protiprávního jednání mlčí. 75% zaměstnanců uvádí, že by byli ochotni na toxické jednání upozornit v případě, že by byla 100% zajištěna jejich anonymita a bezpečí.

To jsou nejčastější překážky na cestě k tomu, aby Whistleblowing fungoval a byl přínosem pro firemní kulturu, komunikaci a týmovou spolupráci.

Ochota učinit oznámení se nijak výrazně neliší u mužů a žen ani u introvertů či extrovertů.

 

Whistleblowing eliminuje toxické vlivy na pracovišti

 Zahraniční výzkumy jasně ukazují, že zavedení systému Whistleblowing má smysl. Jedním z hlavních benefitů je prevence. Samotná existence systému oznámení mnohé lidi od neetického či protiprávního jednání odradí.

V organizacích, kde již došlo k zavedení funkčního oznamovacího systému se

  • snížil počet soudních sporů o 7%
  • o 20% klesly náklady na vyrovnání se se zaměstnanci
  • o téměř polovinu snížil počet negativních zmínek v médiích

Zahraniční studie jasné potvrzují i skutečnost, že oznámení učiněná zaměstnanci či zákazníky firem odhalí výrazně více toxických praktik než interní či externí audit.

 

Na jaké limity naráží Whistleblowing v českých firmách?

Obavu ze zavedení systému oznámení má management i zaměstnanci

Vedení firmy většinou zastává názor, že systém není potřeba, protože k toxickému chování ve firmě nedochází. Argumentuje také dostatečně fungující a otevřenou komunikací. Data ale jednoznačně ukazují, že tomu tak není.

Vedení firem se rovněž obává, že lidé budou systém zneužívat a poskytovat lživá oznámení. Nebo jej zahlcovat nepodstatnými informacemi, případně budou lhostejní a zavedení systému se tak stane zbytečnou investicí.

Zaměstnanci mají strach o svou bezpečnost

Lidé se obávají msty ze strany vedení společnosti nebo od kolegů. Obávají se krachu kariéry, nezřídka i o svou bezpečnost. Někteří mohou oznámení dokonce vnímat jako projev neloajality vůči svému zaměstnavateli.

Navíc zejména u lidí 40+ je vzhledem k totalitní minulosti naší země vnímáno oznámení jako „práskačství“.

Právě tyto obavy je potřeba včas a v klidu vyvrátit kvalitní interní komunikací o celém plánovaném procesu, navázáním Whistleblowingu na hodnoty společnosti a otevřenou – tzv. SpeakUp firemní kulturu, kterou bude nejen prosazovat, ale i reálně žít především vedení společnosti.

A tyto kroky se nepovedou kvalitně provést přes noc. Je potřeba jim již v tento moment začít věnovat velkou pozornost, aby 31.3.2022 bylo rozjetí interního Whistleblowingu už pouhou formalitou, kterou už lidé ve firmě fakticky nebudou potřebovat využívat.

Ing. Gabriela Levá

Ing. Markéta Černá

Pojďme diskutovat vaše konkrétní potřeby.

Každé řešení tvoříme spolu s našimi klienty a dle konkrétního zadání. Dejte nám vědět přes náš formulář, jaké téma vás zajímá. Rádi v tom pro vás budeme partnerem.

Obvykle reagujeme do jednoho dne.

    ING. MARKÉTA ČERNÁ & ING. GÁBINA LEVÁ
    Zakladatelky projektu Feel Good Company