Aromaterapie a aromalékárna

publikováno: 20. 4. 2024
autor: Gábina Levá
Radost ze života

Aromaterapie a aromalékárna

Vůně patři do lidského života od nepaměti.

Vnímáme je vlastně každou vteřinou. Některé jsou pro nás velmi příjemné, lahodné, často inspirující, jiné nám naopak nevoní nebo v nás vyvolávají nepříjemné pocity.

Vůně silně ovlivňují naší psychickou pohodu. Mozek je bleskurychle zaznamenává a dobře pamatuje. Vědci se dokonce domnívají, že si takový vjem uchová už napořád. Jistě to znáte, ucítíte vůni a před očima se vám vybaví nějaký obraz, třeba z dětství, na který jste možná už dávno zapomněli.

V každém případě jsou vůně nejen příjemné, ale i léčivé, tak si jich pojďme do života pozvat víc.

Aromaterapie, léčba pomocí vůní

Název „aromaterapie“ doslova znamená „léčba pomocí vůní“. Je složený ze dvou slov, „aroma“ jinak vůně a „terapie“ neboli léčba. A je skvělé, že si dnes můžeme vychutnat a užít vůně celého světa.

Historie

Od starověku se využívaly léčivé účinky inhalací a masáží k léčení, uklidnění i povzbuzení. A až dodnes se v chrámech, kostelech a svatyních na mnoha místech světa vonným kouřem uctívají bohové.

Dnešní podoba aromaterapie se datuje od r 1920. Francouzský lékárník René Gattefossé se tehdy velmi zajímal o esenciální oleje. Jednou si popálil svou ruku a ponořil jí do oleje z levandule. Rychlý hojivý účinek ho inspiroval k jejich dalšímu zkoumání a poprvé použil termín aromathérapie.

Využívala se například i v první světové válce při léčbě zranění (tea tree) a dezinfekci (rozmarýn), později i při léčbě psychických poruch. Od té doby se její blahodárné účinky čím dál víc využívají k relaxaci a regeneraci. Dnes nejvíce při masážích a léčbě dotekem.

Léčivá síla doteku ve spojení s aromaterapií má velmi mocný léčivý účinek na tělo i mysl.

Aromaterapie doma i v kanceláři

Esenciální oleje – jemný ale mocný léčebný nástroj

K léčbě se v aromaterapii využívají éterické oleje.

Je nezbytné s nimi zacházet bezpečně – po kapkách. Jejich účinky jsou silné a můžeme využít doma, ale třeba i v kanceláři. Neředěné v aromalampách nebo rozprašovačích. Na kůži pak smíchané s rostlinnými oleji, třeba se slunečnicovým, olivovým, mandlovým nebo meruňkovým.

Jedná se o velmi silné koncentráty, které bez zkušeností nikdy nepoužívejte neředěné ani vnitřně a uchovávejte je vždy mimo dosah malých dětí. A při práci s nimi si dávejte pozor i na oči.

 

Jak si dopřát relax pomocí aromaterapie

 

Koupel s přidáním oblíbeného esenciálního oleje do horké lázně. Napusťte si vodu a až poté do ní přidejte 4-8 kapek esenciálního oleje. Dobře promíchejte, aby se olej rozptýlil ve vodě. Nerozpustí se, protože tyto esence jsou ve vodě nerozpustné.

Esenciální olej také můžete předem rozmíchat v olejové bázi a vytvořit si tak olejovou koupel, která nejen provoní, ale i vyživí vaši pokožku.

 

Odpařovače

Nalijte do aromalampy teplou vodu a do ní kápněte 8 – 10 kapek esenciálního oleje. Pokud se voda neodpaří dříve, nejdéle po dvou hodinách jí vyměňte nebo uhaste svíčku v lampě. Olej by se po této době začal přepalovat a v ten moment už prostor skutečně neprovoní.

 

Rozprašovače jsou skvělé zejména tam, kde není možné použít aromalampu, resp. oheň – například v kanceláři. V tomto případě esenciální oleje mícháme se studenu vodou cca 3 kapky na 5ml

Na provonění pokojů se skvěle hodí levandule, růžové dřevo, bergamot nebo pomeranč.

Do koupelny a na toaletu eukalyptus, jalovec, borovice a citron. Večerní smyslnou atmosféru vykouzlíte s pomocí růže, pačuli, mandarinky nebo santalového dřeva.

 

Do skříně můžete vložit papírový kapesníček a na něj nakapat třeba levanduli, ylang ylang a pomeranč.

Celý domov provoníte i tehdy přidáte-li pár kapek esenciálního oleje do čistících prostředků.

 

Esenciální oleje jsou i výbornými dochucovadly.

Hodí se do ovocných sirupů, pudinků nebo punčů.

 

Konkrétní olej si vždy vybíráme podle toho, v čem nám má pomoci. Jiné používáme k uklidnění (levandule, meduňka, jasmín) naopak k povzbuzení se hodí citrusy nebo jehličnany. Velké využití mají éterické oleje při čistění a osvěžení vzduchu v místnosti. K tomu je nejčastěji používán eukalyptus.

Oleje mají snad nekonečné možnosti. Pomohou třeba i na hmyzem poštípanou pokožku (levadule), pří rýmě a nachlazení (eukalyptus), migréně (tangarinka), nevolnosti v autě (máta kadeřavá) nebo třeba u miminek při prořezávání zoubků (heřmánek římský).

Jakmile se vám podaří do aromaterapie trochu proniknout můžete si sestavit si i vlastní aromalékárnu. Díky ní tak mohou být éterické oleje Vaším přírodním pomocníkem kdykoliv a kdekoliv. Já osobně nedám dopustit na Tee tree olej. Je výjimečný tím, že jej na rozdíl od ostatních můžete použít neředěný přímo na pokožku. Má silné protizánětlivé a dezinfekční účinky. Bez nadsázky lze říct, že je přírodním antibiotikem. A skvěle funguje dokonce i na opary.

Nechte se inspirovat a hýčkat laskavu péčí, kterou aromaterapie nabízí. Jakmile ji jednou vyzkoušíte, věřím, že se stane nedílnou součástí vašeho života.

 

AROMALÉKÁRNA

 

Levandule úzkolistá

Esenciální olej s nejširším spektrem použití. Uklidňuje, posiluje emocionální a duševní rovnováhu. Uvolňuje napětí, je olejem pro klidný spánek. Je vhodná na akné a ekzémy. Pomáhá při bolestech hlavy, migréně, chřipce a dýchacích obtížích. Má výrazné hojivé účinky i při spálení od slunce nebo popálení, snižuje krevní tlak, je účinná proti molům a vším i jako repelent.

 

Tea tree

Je nejužívanější přírodní antiseptikum. Vhodný k léčbě bakteriálních infekcí. Přírodní antibiotikum, které pročistí močové cesty a pomáhá i při vaginálních infekcích. Používá se k ošetření ran, popálenin, akné, ekzémů, zánětů. Účinný při krvácení dásní, paradentóze, štípnutí hmyzem a na léčení oparů.

 

Esenciální oleje z Levandule a Tea-tree je možné použít na pokožku neředěné.

 

Máta kadeřavá

Jemnější než máta peprná, a proto vhodná i pro děti. Povzbuzuje, podporuje koncentraci, osvěžuje, uvolňuje hleny, zahřívá, mírní bolesti hlavy, rýmu a nachlazení. Posiluje žaludek, je velmi účinná při špatném trávení a nevolnostech (zejména při cestování). Nepoužívejte při homeopatické léčbě a při kojení.

 

Eukalyptus

Dezinfikuje ovzduší, proto je velmi vhodný do kanceláří. Jeden z nejúčinnějších olejů při všech dýchacích obtížích, při rýmě a bronchitidě. Napomáhá hojení ran, podporuje koncentraci, má příznivé účinky na migrénu. Jemnější variantou je Eukalyptus citriodora.

 

Mandarinka

Výborný psychický stimulant, proti smutku a melancholii, vhodná vůně pro děti, uvolňuje napětí, osvěžuje, mírní migrénu. Vnáší radost do života.

 

Pomeranč

Působí antidepresivně, osvěžuje a uvolňuje, je vhodný při horečce, nechutenství a zácpě.

 

Citron

Pro své osvěžující účinky je velmi vhodný při duševní námaze, je účinný při bolesti hlavy, infekci dýchacích cest, má antiseptické účinky, snižuje krevní tlak, povzbuzuje trávení a příznivě působí na pleť. Aktivuje imunitní systém a posiluje lymfatický systém. Pomáhá tělu zbavit se toxinů.

 

Citrusové esence zvyšují citlivost pokožky na sluneční záření

Borovice

Je antiseptická, dezinfikuje a čistí vzduch. Pomáhá při nachlazení, rýmě a chřipce, je vhodná do koupele nebo k masáži při svalové únavě a revmatismu. Napomáhá koncentraci.

 

Šalvěj

Působí sedativně na nervový systém, při delším vdechování až euforicky. Tlumí menstruační bolesti, lehce snižuje tlak a podporuje trávení. Pro své antibakteriální účinky je vhodná na koupele nohou nebo jako přísada do ústní vody.

 

Zajímá Vás využití aromaterapie v kanceláři? Podívejte se na náš wokrshop.

Příjemný čas s aromaterapií vám přeje Gábina Levá