Edita Sommerová

 

Lektorka jógy a zdravého životního stylu

 

Snad odjakživa jsem hledala štěstí. Pocit spokojenosti sama se sebou, naplnění, klidu. Hledala jsem ho různými způsoby, na různých místech, ale nikdy tento pocit nevydržel dlouho. Už je to pár let, co jsem zavítala na svoji první lekci jógy. I jako nesportovní typ jsem odvážně zvolila hodinu a půl hot jógy. Lekce byla fyzicky náročná a nerozuměla jsem výrazům v sanskrtu, ale po lekci se dostavil přesně ten hledaný pocit štěstí. Cítila jsem klid a mír, spokojenost a usmívala jsem se na okolní svět. Krásně se mi dýchalo. Najednou jsem věděla, že jsem přesně tam, kde mám být. Čím dál pravidelnější návštěvy jógového studia mne namotivovaly k získání certifikátu cvičitele jógy III. třídy při České akademii jógy. Filozofický jógový systém mi poskytl odpovědi na mé palčivé otázky smyslu života a onoho štěstí. Všechno do sebe začalo zapadat – všechno, co hledáme, ať už to nazýváme štěstím, láskou nebo klidem, už v sobě dávno máme. Nemusíme hledat nikde ve vnějším světě, kde má všechno pomíjivý charakter. Jen musíme vynaložit trochu úsilí zbavit se všeho, co nám tuto základní pravdu brání znovu poznat a prožít. Jóga nabízí překvapivě jednoduchou cestu návratu do našeho nitra.

Než jsem pochopila, že je mým životním posláním dělit se s ostatními o tuto krásnou pravdu, nabírala jsem pracovní zkušenosti v různých odvětvích a výukou jógy pár hodin týdně jsem si spíše dobíjela baterky. Stresující práce v oblasti marketingu byla poslední kapkou, katalyzátorem mého uvědomění – je důležité přestat se bát a zkusit pro jednou naslouchat svojí duši. Tato inteligence v nás ví, co je pro nás nejlepší. Pro naše zdraví, nalezení smyslu života, pro pocit naplnění. Opustila jsem tedy korporát a absolvovala další kurz Instruktora jógy, abych se mohla výuce jógy věnovat již naplno a samostatně.

Není nutné zajímat se o jógovou filozofii, abychom pocítili blahodárné účinky cvičení jógy. I jen pár minut denně může znamenat velký rozdíl v tom, jak se cítíme – fyzicky a psychicky. Jóga není jen o cvičení pozic, ale také o práci s dechem či meditaci. Prostřednictvím svého dechu si můžeme zlepšit náladu, dodat energii, zbavit se stresu nebo i ucpaného nosu. Jóga nám pomáhá být v přítomném okamžiku. Funguje to vždy!

Kromě jógy se s vášní zajímám o rostlinnou stravu, veganství a životní prostředí. Věřím, že změnit svět můžeme jedině tím, že budeme žít v souladu se svými hodnotami – být právě tou změnou, kterou chceme vidět u druhých. Stačí, když se budeme cítit dobře.