Jana Šandová

 

Už více než dvacet let jsem soukromou lektorkou jazyků. Nesmírně ráda se učím a zkouším nové věci. Tvořím. Tvořím si pro radost a tvořím na kurzech.

Učím individuálně, většinou dospělé studenty. Nepovažuji se za učitele, ale průvodce. Velmi často si se studenty povídáme v jazyce, který si chtějí procvičit na téma, které je zajímá. Mám tak obrovské štěstí a možnost setkávat se zajímavými lidmi, se kterými se zároveň navzájem učíme, inspirujeme a posouváme dál. Vzájemné dávání a inspiraci ještě mnohem víc pociťuji na kurzech tečkování, které vedu.
Jak mé tečkování začalo? Úplně náhodou. I když náhody podle mne neexistují. Dlouhá léta visel u mne v učebně obraz, dárek z Austrálie. Tento obraz je namalovaný technikou dot painting – tečkování díky které lze vytvářet nádherné obrazy a mandaly. Aboriginové, původní obyvatele Austrálie, věří tomu, že náš svět se skládá z teček. Vytváří nádherné tečkované obrazy. Obrazy jsou nejen poutavé pro oko, ale vypráví také svůj příběh, mají své skryté významy. Tečky mají nekonečné možnosti. Můžete je použít jen k dotvoření obrazu, dekorovat jimi předměty, kamínky, zkrátka dělat cokoli Vás napadne…
Inspirována mým obrazem jsem sama začala tvořit a tečkovat.

Technika tečkování, dot painting je jednoduchá. Naučíte se několik druhů teček a můžete začít. Nemusíte být talentovaní, nemusíte umět kreslit ani malovat. Stačí vám několik jednoduchých nástrojů a barvy.

Je to báječný způsob, jak si odpočinout, zrelaxovat. Když pracujete sami naladíte se na svůj obrázek, kladete jednu tečku vedle druhé, soustředíte se a vlastně přirozeně meditujete. Tvorba ve skupině je úplně jiná. Na začátku kurzu spousta lidí tvrdí, že neumí kreslit. Zvládnou maximálně hranaté prasátko. Ale platí zde, že se inspirujeme navzájem. Stejnou technikou si každý vytvoří své vlastní dílo. A že je tečkování návykové, poznám i podle toho, že účastníci si tvoří dál doma a posílají mi své obrazy.